Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Nechytajte nás: Nie sme sirotyVytlačiť
 

JÚN mesiac poľovníctva.jpgTo je hlavným poslaním poľovníkov. Keď však prichádzajú na svet mláďatá, príroda je ešte o čosi viac krehkejšia a zraniteľnejšia. Aj preto by sme mali byť k nej citlivejší a ohľaduplnejší. Nie nadarmo je jún vyhlásený za mesiac poľovníctva a ochrany prírody. V tomto období si viac ako inokedy uvedomujeme potrebu chrániť v prírode všetko živé i neživé.

Najskôr prichádzajú v prírode na svet diviačatá, za normálnych okolností vo februári až v apríli. Pri narušenej vekovej a pohlavnej štruktúre a stúpajúcich stavoch však už nie sú vzácnosťou ani zimné či letné vrhy. Najviac mláďat raticovej zveri sa rodí

v máji až v júni. Jelenice kladú spravidla jedno, srny dve až tri mláďatá. Najviac neželane zachraňovaných mláďat evidujeme práve pri srnčej a jelenej, ojedinele aj diviačej či zajačej zveri. Na mláďatá možno natrafiť aj neďaleko ľudských obydlí, turistických trás a chodníkov, na lúkach, pasienkoch či okrajoch lesov, ktoré ľudia bežne navštevujú. Preto dochádza tak často k nechcenej záchrane mláďat.

OCHRANNÉ PRVKY

Mláďatá sa spravidla ukrývajú zaľahnuté v blízkom okolí miesta, kde sa narodili. Matka počas dňa odchádza za potravou, ale opätovne sa k nim vracia, dojčí ich a stará sa o ne. V prvom týždni života matka s mláďatami trávi menej času. Dôvodom je znižovanie rizika prezradenia miesta ich odloženia pred predátormi. Je zaujímavé, že srnčatá či jelenčatá majú v začiatkoch svojho života omnoho menej intenzívny pach ako dospelé jedince. Je to tiež jeden zo spôsobov prirodzenej ochrany pred predátormi.

 

Keď nájdete v prírode mláďa, nechytajte
ho a neberte domov. Radšej sa v tichosti
rýchlo vzdiaľte.Ochrana mláďat.jpg


 
 

webygroup

dnes je: 24.7.2019

meniny má: Vladimír

podrobný kalendár


10436586

Úvodná stránka