Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Ako dopadla Slaská v rebríčku ENVI – PAKVytlačiť
 

logo.jpg

ENVI – PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa platného zákona o odpadoch. Bola založená v roku 2003. Jej prioritou od založenia je neustále zefektívňovanie systému triedeného zberu, zhodnocovania a recyklácie a optimalizovanie jeho nákladovosti. Do portfólia tejto spoločnosti v roku 2017 patrilo viac ako 50 % miest a obcí na Slovensku.

Za rok 2017 vznikol prvýkrát rebríček sídiel podľa toho, ako boli úspešné v triedení odpadu. Vyhodnotené boli dve kategórie a to kategória miest a obcí s menej ako 5000 obyvateľmi a kategória miest a obcí s viac ako 5000 obyvateľmi. Poradové miesto v rebríčku vzniklo kombináciou dvoch faktorov a to efektívnosti a vyťažiteľnosti. Parameter efektivity ukazuje koľko gramov v daných komoditách sa vyzbiera v jednom litri. Parameter vyťažiteľnosti ukazuje koľko kilogramov odpadu na obyvateľa obec ročne vytriedi. Priemerná vyťažiteľnosť na Slovensku je približne 30 kilogramov na obyvateľa ročne.

A teraz konkrétne k Slaskej. V rámci kategórie sídel do 5000 obyvateľov sa porovnávali údaje z 1466 obcí. Slaská sa umiestnila na 71. mieste s tým, že v jej prípade bola efektivita 56,79 g/l a vyťažiteľnosť 51,71 kg na obyvateľa. V rámci Mikroregiónu Žiarske Podhorie tak Slaská skončila najlepšie, za ňou nasleduje Kosorín na 75. mieste, Janova Lehota na 177. mieste, Lutila na 298. mieste a Lovčica-Trubín na 339. mieste. V rámci okresu Žiar nad Hronom našu obec o pár miest predbehla len Horná Ves, ktorá skončila na 65. mieste a tak Slaskej patrí v rámci okresu druhé miesto. Treba tiež uviesť, že výborné miesto v kategórii sídel nad 5000 obyvateľov dosiahlo aj mesto Žiar nad Hronom, ktoré v tejto kategórii skončilo na 7. mieste v porovnaní s ďalšími 78 mestami a obcami. Ak však porovnáme vyťažiteľnosť na obyvateľa, tak má naša obec lepšie výsledky ako samotné mesto.

Aj tento rebríček nezávisle zostavený spoločnosťou ENVI – PAK na základe oficiálnych údajov zo separácie odpadov preukazuje, že naša obec nastúpila dobrý trend v triedení odpadov a len potvrdzuje skutočnosť, že čím viac odpadov obec vytriedi, tým menej odpadu putuje na skládky, čo šetrí financie obce a následne zaručuje nízky poplatok pre občana. Na záver len uvedieme, že separácia sa nemeria podľa veľkosti obce, ale spravodlivo podľa objemu separácie a počtu obyvateľov. To sú merateľné faktory, ktoré zaručujú objektivitu.


 
 

webygroup

dnes je: 23.2.2019

meniny má: Roman, Romana


9766562

Úvodná stránka