Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Náklady na odpady kryjeme aj separáciouVytlačiť
 

1.jpg
Už niekoľko rokov sa nám v obci darí držať ročný poplatok pre občanov v sume tri eurá na osobu a rok. A pritom obec úhradu výdavkov na odpady nedotuje. Všetky výdavky sú kryté príjmami, ktorými nie sú len poplatky za žetóny, ale aj získané financie za vyseparovaný a odovzdaný odpad. Za rok 2017 príjmy v odpadovom hospodárstve tvorili sumu 4 484,12 eur a výdavky zase sumu 4 478,92 eur, takže sme v odpadovom hospodárstve hospodárili vyrovnane. Výhodou je aj to, že separujeme každým rokom viac komodít, čím umožňujeme občanom znižovať komunálny odpad, ktorý sa odváža v zberných nádobách. Okrem stavebného odpadu (spoplatnený zo zákona) sa separácia vykonáva bezplatne pre občanov, čo by malo byť motivujúce. Minulý rok sme k separácii pridali drevný odpad, ktorý sa tak neodváža vo veľkokapacitných kontajneroch za poplatok, ale ide na zhodnotenie a jeho odvoz a likvidácia obec nestojí ani cent.

3.jpg

Tento rok sa nám už podarilo odovzdať aj odpad z kovov (železo, hliník) a získať tak financie na odpadové hospodárstvo. Chceme len uviesť na pravú mieru, že všetky financie získané z vyseparovaných odpadov, resp. získané za separáciu, opäť vkladáme na likvidáciu odpadov a aj vďaka tomu dokážeme držať v obci stále nízky poplatok pre občanov. V žiadnom prípade sa financie zo separácie nepoužívajú na inú činnosť v obci, sú konkrétne určené a viazané na likvidáciu odpadov a skvalitnenie odpadovej politiky obce. Preto každá aktivita každého občana v rámci separácie napomáha k pozitívnej odpadovej politike v obci a dokáže udržiavať ročný poplatok vo veľmi priaznivej výške. Za zapojenie do systému separácie každej domácnosti ďakujeme a veríme, že spoločne sa nám podarí udržať tento pozitívny trend aj v budúcnosti.

 

3.jpg


 
 

webygroup

dnes je: 23.2.2019

meniny má: Roman, Romana


9766629

Úvodná stránka