Obec Slaská
Obec Slaská

14.november Svetový deň diabetu

14.november Svetový deň diabetu

Sladká choroba – horký problém!
Viete si predstaviť že ste každý deň odkázaní na lieky? Cukrovkári áno. 21. storočie so sebou prinieslo globálnu epidémiu diabetu a pacientov stále pribúda. Niektorí s ňou žijú od malička, iní ju nadobudli počas života alebo v starobe. Jedno však majú spoločné a tým je nedostatok inzulínu, ktorý je pre život nutnosťou.

Momentálne je na Slovensku viac ako 340 000 pacientov, ktorí o svojom ochorení vedia. Podľa európskych štatistík je predpoklad, že ďalších 300 000 ľudí o svojom ochorení nevie. Do roku 2030, sa predpokladá, že počet ľudí s diabetom sa na Slovensku zvýši na 430 000. Skrytá cukrovka je hrozbou pre každého pacienta. Zanedbanie jej liečby je totiž život ohrozujúce a často končí tragicky. Sprievodnou komplikáciou cukrovky môže byť napríklad zlyhanie obličiek, zhoršenie zraku až slepota, amputácia končatín, srdcový infarkt a cievna mozgová príhoda. Že vás sa táto choroba netýka? Na diabetes trpí v priemere každý dvadsiaty Slovák, pričom častejšie postihuje práve ženy.

Všeobecne rozdeľujeme cukrovku na tri rôzne typy:

  • Cukrovka 1. typu: pacient trpí absolútnym nedostatkom inzulínu,
  • Cukrovka 2. typu: pacient má relatívny nedostatok inzulínu a trpí na inzulínovú rezistenciu
  • Cukrovka iného typu: je to cukrovka v rámci rôznych pridružených ochorení a pri tehotenstve

Príčiny vzniku

Medzi najčastejšie príčiny vzniku cukrovky (diabetes mellitus) patria:

  • genetické faktory
  • zvýšená produkcia niektorých hormónov zvyšujúcich hladinu glukózy v krvi
  • niektoré lieky (kortikosteroidy)

chronický zápal podžalúdkovej žľazy

Cukrovka a prevencia
Prevencia je stále najúčinnejšia a najefektívnejšia zbraň v našich rukách. Prevencia je základným prostriedkom, ako predísť vzniku ochorenia. Prípadne oddialiť vznik tohto ochorenia. Základom prevencie je identifikácia potenciálnych rizikových faktorov cukrovky. Odtiaľ sa treba odraziť. Na prvom mieste sú informácie.

Pri cukrovke 2. typu zohráva významnú rolu nesprávna životospráva a s ňou spojená obezita. Diabetici vedia, že prvoradý pri liečbe cukrovky je zodpovedný prístup a dobré informácie. Pacient by sa mal k svojej chorobe postaviť aktívne a pravidelne si kontrolovať krvný cukor, no nemal by zabúdať ani na meranie tlaku krvi a telesnú hmotnosť. Taktiež by mal klásť dôraz na zloženie stravy a vyhýbať sa nevhodným potravinám. Vedieť, ako sa pri cukrovke správne stravovať nemusí byť vždy jednoduché.Nevhodná strava je často hlavnou príčinou vysokej hladiny glukózy v krvi, ktorá môže viesť ku vzniku cukrovky 2. typu, alebo zhoršovať priebeh liečby tohto ochorenia. Dobrá správa je, že napriek nekonečnému množstvu nezdravých potravín, sa v obchodoch nachádza aj veľké množstvo tých, ktoré Vám pomôžu cukrovku lepšie zvládnuť. Samozrejme treba vždy prihliadať aj na veľkosť porcií, aby mali tieto skvelé potraviny požadovaný účinok.

Aj keď je cukrovka komplikáciou, ktorá si vyžaduje permanentnú starostlivosť, nemusí sa stať pre pacienta bremenom. Naopak, pri správnom prístupe k chorobe je veľmi dobre zlúčiteľná s každodenným životom a veľakrát nemusí byť na prvý pohľad vidieť.   

Cukrovka a vhodné potraviny

Vhodnou potravou a správnou životosprávou môže diabetik prispieť k dosahovaniu lepších výsledkov v kontrole glykémie, znížiť hrozbu komplikácií tohto ochorenia a taktiež si predĺžiť a skvalitniť život. Obmedziť, alebo vylúčiť by mal diabetik glukózu, med, čokoládu, biele pečivo. Taktiež tuky živočíšneho pôvodu, mäso, mäkkýše, mlieko, soľ, alkohol. Odporúča sa strava bohatá na vlákninu, komplexné uhľohydráty (škrob),nízky obsah tukov. Preferovať tuky rastlinného pôvodu. V obmedzenom množstve je možné sladiť ovocným cukrom- fruktózou .Zelenina je bohatá na vlákninu, antioxidanty a fytochemikálie s liečivými vlastnosťami a výhodou pre diabetika je nízky podiel uhľohydrátov. Veľmi prospešný je pre diabetikov  zeler, ktorý obsahuje glykokvín – látku s podobným účinkom ako inzulín, ktorá znižuje hladinu cukru v krvi. Glykokvín obsahuje aj cibuľa a má tiež vplyv na zníženie krvnej glukózy. Artičoka obsahuje ďalšiu užitočnú látku – cynarín, s priaznivým vplyvom na detoxikáciu pečene, je vhodná pri žlčníkových problémoch a taktiež pomáha redukovať hladinu glukózy v krvi. Zemiaky obsahujú komplexné uhľohydráty, ktoré sa na glukózu premieňajú veľmi pomaly – počas troch až štyroch hodín trávenia v črevách. Tak nespôsobujú náhle zmeny v hladine krvnej glukózy a diabetici ich preto v obmedzenom množstve dobre znášajú. Hlávkový šalát obsahuje veľmi málo uhľohydrátov, diabetici ho môžu jesť bez obmedzenia. Čakanka je veľmi vhodná, keďže obsahuje fruktózu ( inulín je polymér fruktózy).

Cukrovka a pohyb
Pohyb je základný a nenahraditeľný nástroj na udržanie zdravia. Diabetici nie sú výnimkou. Práve naopak. Diabetici sú práve tí ľudia, u ktorých zohráva pravidelný pohyb dôležitú a nezastupiteľnú úlohu.

Cukrovka a fajčenie
Diabetik – fajčiar je veľmi rizikový pacient s vysokou pravdepodobnosťou srdcovocievnej komplikácie.
Toto riziko je neporovnateľne vyššie ako u nefajčiara. Odborníci vypočítali, že dĺžka života u diabetika-fajčiara sa skracuje o 10-15 rokov. A to je alarmujúce číslo.

Správna obuv pre diabetika
Obuv pre diabetika môže byť normálne sériovo vyrábaná, ale v prípade potreby môže byť i individuálne zhotovená na špecializovaných pracoviskách. Obuv by mala byť zhotovená z prispôsobivého a priedušného materiálu. Najlepším materiálom zostáva koža. Topánka by nemala mať vnútorné švy ani žiadne iné súčasti, ktoré by zasahovali dovnútra. Predná časť topánky by mala byť voľná a priestranná. Podpätok by nemal presahovať 3 cm. Diabetik bez komplikácií nemá zväčša problém nájsť vhodnú sériovo vyrábanú obuv.

Zdroj:www.zdravie.sk, www.stromzdravia.sk                                                           

Miroslava Malatincová
Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu,
RÚVZ Žiar nad Hronom 

Dátum vloženia: 25. 10. 2019 12:55
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 10. 2019 13:00
Autor:

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Czech English French German Hungarian Italian Polish Russian Slovak Spanish

Dátum a čas

Dnes je utorok, 12.11.2019, 21:49:50

Hlásnik

hlasnik

Voľby do NR SR 2020

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Sviatok

Meniny má Svätopluk, Astrid, Jonáš, Astrida

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 1
DNES: 127
TÝŽDEŇ: 209
CELKOM: 12043

Informácie e-mailom

Novinky e-mailom

Facebook

facebook