Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Poloha obce

Poloha obce

Obec Slaská sa nachádza pod Kremnickými vrchmi. Kataster obce od najvyššieho vrchu 641 m nad morom po 375 m má rozlohu 1600 ha. Na severe a na juhu sú z obce prístupy do Kremnice a ďalších obcí údolia Kremnického potoka.

Pôvodná zástavba obce Slaská vznikala ako hromadná dedina. Pôvodné centrum obce tvorí historické námestie rozšíreného ulicového typu, orientované severojužne. Nad obcou na návrší dominuje kostol, pod ním pôvodná fara. Zástavba obce sa rozkladá okolo potoka Slaská, v náročnom teréne. Prevažuje individuálna bytová výstavba. Bytovka je situovaná pri Slaskom potoku severne od historického námestíčka. Na hlavnej ceste, ktorá sa stáča okolo kostola a potom okolo objektu obecného úradu, má obec Slaská vybudované nové moderné obchodné centrum, s priľahlým udržiavaným parkom. Novú areálovú vybavenosť pri vstupe do obce predstavuje areál športového ihriska.

Rozvoj sídla je na severe limitovaný úzkym údolím Slaského potoka s perspektívou chatovej oblasti, na severozápade ornou pôdou, na východe obtiažnym terénom a od severu cez západ až po juh ochrannými pásmi elektrického vedenia. Priestorové usporiadanie obce je potrebné smerovať k umocneniu pôsobivej historickej kompozície obce, so sídelnou dominantou opevneného kostola na návrší.


 

webygroup

dnes je: 13.12.2018

meniny má: Lucia


9153799

Úvodná stránka