Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Bude aj Slaská patriť medzi “Zelené obce Slovenska”?Vytlačiť
 

Veľa voľných plôch na výsadbu v obcí nie je, vedenie vytipovalo lokalitu, kde by mohla pribudnúť zeleň.

 

Obec bude žiadať dotáciu z Národného projektu Zelené obce Slovenska. Projekt je zameraný na zachovanie a obnovu biodiverzity a ekosystémov mimo chránených území. Národný projekt sa zameriava najmä na zelenú infraštruktúru prostredníctvom výsadby vegetačných prvkov.

Vedenie Slaskej vytipovalo lokalitu, ktorú bude chcieť viac zazelenať. Je ňou strmý svah pri cintoríne z vonkajšej strany hraničiaci s cestou III. triedy. Ako vysvetlil starosta Daniel Gelien, svah musí obec kosiť, čo je v strmom teréne technicky veľmi náročné. “Na stráni chceme vysadiť plazivé kríky, ktoré by vytvorili rozsiahly zelený koberec a z vnútornej strany cintorína v tejto časti pri existujúcom oplotení, navrhujeme vysadiť živý plot z hrabov. Svah by sme takto ekologicky skultivovali a odpadlo by nám tak technicky náročné kosenie,” vysvetlil starosta.

Suma finančných prostriedkov určených na poskytnutie podpory jednotlivým obciam je od 7-tis. do 16 500 eur s DPH. Spolufinancovanie sa od obcí nevyžaduje, obec však na vlastné náklady musí nechať spracovať realizačný projekt, v ktorom odborne spôsobilá osoba navrhne miesto, spôsob, rozsah a typ vegetačných prvkov. Slovenská agentúra životného prostredia následne zabezpečí dodávateľa zelene aj realizátora výsadby.

V rámci presadzovania viac zelene do obce pribudol na oddychovej zóne obce veľký solitér ako zelená dominanta tohto územia. Ide o Acer rubrum sunset, ktorý po vyrastení doplní prázdne priestranstvo a zároveň vytvorí aj dostatočný tieň pre prípadných návštevníkov oddychovej zóny. Obec má záujem každý rok vyčleniť finančné prostriedky na doplnenie zelene v rôznych lokalitách, kde to bude vhodné.

kk.jpg


 
 

webygroup

dnes je: 20.6.2019

meniny má: Valéria


10388034

Úvodná stránka