Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Obec prvýkrát vyplatila príspevok sto eur pri narodení dieťaťaVytlačiť
 

Slaská podniká kroky pre rozšírenie detského ihriska aj pre znovuotvorenie materskej školy. 

 

Pani Bronislava Froncová sa o schválení príspevku pre novonarodené deti dozvedela z Hlásnika. “V tom čase som bola tehotná, termín sme mali vo februári, tak ma to potešilo. Boli sme prví, ktorí to využili,” povedala mladá mamička. Sto eur sa minie raz-dva, ale aj takáto malá pomoc od obce je podľa nej milá.

Foto Bronislava.jpg
text: Rodinka ešte bez najmladšieho Tomiho

 

Príspevok pri narodení dieťaťa v sume sto eur Slaská poskytuje od januára. Ak sa rodičom narodia súčasne dve a viac detí, na jednorazový nenávratný finančný príspevok má nárok každé dieťa. Podmienkou pre poskytnutie príspevku je trvalý pobyt matky v obci a zapísanie trvalého pobytu novorodenca v Slaskej. O príspevok možno požiadať najskôr po uplynutí 28. dní života dieťaťa, najneskôr však do šiestich mesiacov od narodenia. Osobe, ktorá dieťa opustila alebo súhlasila s osvojením dieťaťa, obec príspevok neposkytne. Tlačivo žiadosti je zverejnené na webovom sídle obce a je k dispozícii aj priamo na obecnom úrade.

 

Kvôli škôlke si museli kúpiť auto

Prvá dieťa Slaskej roku 2019, malý Tomi, má už dvoch starších súrodencov - štvorročnú sestru Miu a dvojročného brata Tea. Pre výchovu detí v Slaskej by Bronislava prijala vybudovanie multifunkčného ihriska, zväčšenie oddychovej zóny s preliezkami a otvorenie materskej školy. Kvôli vozeniu detí do škôlky si totiž museli kúpiť druhé auto. “Som rodená Slašťanka, žijem tu celý život a do tej materskej školy som sama chodila. Mala som to z domu na skok. Bolo by to fajn. Navyše dedina sa rozrastá, pozemky na Dieloch kupujú najmä rodiny s deťmi a je predpoklad, že o pár rokov sa sa to tu bude deťmi hemžiť,” uzavrela.

 

O ihrisku sa rozhodne do dvoch mesiacov

Obec podala žiadosť o dotáciu na Úrad vlády Slovenskej republiky v programe Podpora rozvoja športu na rok 2019. Jedným z cieľov výzvy je podpora projektov zameraných na výstavbu a údržbu detských ihrísk. Ako informoval starosta obce Daniel Gelien, Slaská žiada o maximálnu dotáciu 12-tisíc eur na rozšírenie detského ihriska v oddychovej zóne. “Spolufinancovanie projektu je stanovené na päť percent, my sme však pripravení projekt spolufinancovať až do výšky jedenástich percent, preto verím, že budeme úspešní,” povedal starosta. Uzávierka prihlášok do výzvy bola 15. marca, komisia by mala projekty vyhodnotiť do dvoch mesiacov.

 

Čo je nové s materskou školou?

Inofrmácia o zámere obce otvoriť opäť materskú školu sa vďaka p. Braňovi Čerňanskému dostala k vlastníčke súkromnej materskej školy Guliver v Banskej Štiavnici, k pani Janke Tynkovan. Zámer znovuotvorenia škôlky ju zaujal a na jej náklady nechala vypracovať architektonickú štúdiu budúcej rekonštrukcie škôlky.  V súčasnosti sa už pracuje na technickom projekte pre stavebné povolenie, ktorý rovnako ako aj štúdiu, v plnom rozsahu uhradí p. Janka Tynkovan. Za touto jej pomocou nie je jej záujem prevádzkovať ďalšiu škôlku, ale jej úprimná snaha pomôcť obci, aby mohla disponovať kvalitným projektom a mohla sa v budúcnosti uchádzať aj o prípadné finančné zdroje EÚ na samotnú rekonštrukciu. Starosta obce aj touto cestu veľmi pekne ďakuje p. Čerňanskému a p. Tynkovan za doterajšiu pomoc, ktorú si obec nesmierne váži.

 

Silver Jurtinus


 
 

webygroup

dnes je: 20.6.2019

meniny má: Valéria


10388012

Úvodná stránka