Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Tlačová správaVytlačiť
 

Foto MS2.jpgStarosta Slaskej očakáva do dvoch rokov v obci populačnú explóziu

 

Obec chce obnoviť materskú školu. Hľadá partnera na netradičný projekt.

SLASKÁ, 19. novembra 2018. V novej obytnej zóne Slaská-Diely je predaných už viac ako polovica z 38. stavebných pozemkov, preto sa v obci so 480 obyvateľmi zamýšľajú nad znovuotvorením materskej školy. Nemalo by však ísť o obyčajnú škôlku. “Nechceme klasickú, štandardnú škôlku. Hľadáme niečo netradičné. Kvalitnú predškolskú výchovu v prostredí dediny,” hovorí Gelien.

 

Zážitková škôlka

Práve vidiecke prostredie a dedinský život samotný je totiž podľa starostu ideálnym priestorom pre výchovu detí. Dozvedali by sa niečo o farmárčení, sadení, o lese, mohli by mať “vlastný” chov zvierat. 

 

“Páči sa nám koncept lesných škôlok, tie však nemajú oporu v zákone. V našej škôlke by sa však deti určite mohli do lesa prejsť, zababrať sa od hliny, kŕmiť zvieratká, zblízka sledovať farmárske práce. Jednoducho stráviť čo najviac času aktivitami na čerstvom vzduchu a v prírode. Ak nie je povolená lesná škôlka, určite nie je zakázaná zážitková škôlka,” vysvetľuje štatutár obce.

Foto MS1.jpg

Škôlku nemajú, lebo ju zrušili

Slaská pritom patrila medzi prvé obce, ktoré materskú školu zavreli kvôli nepriaznivej demografickej krivke v roku 2004. Obec si nemohla dovoliť prevádzkovať škôlku so štyrmi deťmi a štyrmi zamestnancami pri ročnom náklade 25 000 eur. Z manažérskeho hľadiska toto rozhodnutie musela obec urobiť, vysvetľuje Daniel Gelien, ktorý v úrade starostu aktuálne začína šieste volebné obdobie.

Budovu bývalej škôlky však obec nepredala. Niekoľko rokov tam sídlila vývarovňa Červeného kríža. Ostatné dva roky ju už len temperujú. Budova je síce v relatívne dobrom stave, určite však bude vyžadovať dôkladnú rekonštrukciu. Okná sú vymenené, budovu ale bude potrebné dispozične upraviť, vykonať rekonštrukciu rozvodov vody a elektriky, ako aj riešiť modernejšie podlahové kúrenie. Modernizáciu budú vyžadovať aj umyvárky a sociláne zariadenia.

 

Hľadajú korektného partnera

Slaská na rekonštrukciu škôlky peniaze nemá. “Keď nebudú výzvy z eurofondov, ostáva len spolupráca so súkromným sektorom. Hľadáme preto partnera, ktorý by chcel vstúpiť do spolupráce na kvalitnom projekte predškolského vzdelávania malých detí. Obec poskytne pozemok, budovu a maximálnu súčinnosť, od partnera očakávame možnú investíciu do rekonštrukcie škôlky a know-how výchovy,” ozrejmuje víziu starosta.

 

“Hľadáme korektného partnera zo súkromného vzdelávacieho sektora. Škôlka s netradičným prístupom v atraktívnom prostredí by mohla naplniť potreby rodičov z okolia, ktorí budú ochotní  za kvalitnú službu možno aj priplatiť. Nebránime sa však žiadnym rokovaniam a aj iným alternatívam, ktoré by našu víziu posunuli k reálnosti.,” uzatvára starosta Slaskej Daniel Gelien.

 

Fakty

  • Budovu škôlky postavili v roku 1970, pôvodne slúžila ako základná škola, neskôr ako materská škola. Patrí k nej budova s trojizbovým bytom a garážou.
  • K materskej škole patria aj dva priľahlé pozemky, jeden o výmere 848 m2,  druhý o výmere 891 m2.
  • Ostatné roky sa pôrodnosť v obci zvyšuje. Počet maloletých detí vzrastá najmä vďaka rodinám, ktoré sa do Slaskej prisťahovali v ostatných rokoch.

Kontakt pre médiá: Mgr. Daniel Gelien, starosta obce, 0907 877 769, starosta@slaska.sk

Foto MS3.jpg


 
 

webygroup

dnes je: 24.7.2019

meniny má: Vladimír

podrobný kalendár


10436603

Úvodná stránka