Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Stroje na zber a triedenie odpadov sú už v obciVytlačiť
 

2-1.jpg

Ťažká technika za tristotisíc eur čoskoro začne slúžiť svojmu účelu.

Začiatkom roka 2017 Slaská získala od Ministerstva životného prostredia nenávratný finančný príspevok v maximálnej výške 318 002 eur na nákup technológie pre triedený zber komunálnych odpadov. Cieľom projektu je zvýšenie miery zhodnocovania odpadov so zameraním na ich prípravu na opätovné použitie a recykláciu a podpora predchádzania vzniku odpadov. Obec projekt spolufinancuje v maximálnej sume 15 900 eur.

 

4.jpgLikvidáciu odpadov obec dotovať nemusí

Projekt je v súčasnosti pred koncom. Traktor, šmykom riadený nakladač, čelný nakladač, štiepkovač a šesť kontajnerov sú už v obci, chýba už len dodanie dvoch vlečiek. V ostatných týždňoch pracovníci úradu riešili administratívne záležitosti pri prihlasovaní nových vozidiel a ich poistenie. Prebehla tiež už aj prvá kontrola pred poskytnutím platby EÚ.

“Novou technikou chceme zlepšiť dobre fungujúcu separáciu v Slaskej. Už tri roky totiž nedoplácame ani jedným eurom z rozpočtu na likvidáciu odpadu. Všetko je hradené z poplatkov za odvoz komunálneho odpadu od občanov a tržieb za predaj vyseparovaných komodít,” povedal starosta Daniel Gelien.

V rámci odpadového hospodárstva by obce podľa Geliena síce mali hospodáriť tak, aby na likvidáciu odpadu nedoplácali, nie všetkým sa to však darí. “Nám sa to podarilo vďaka komplexnej separácii. Nebolo by to možné, keby na separáciu nepristúpili obyvatelia. Ľudia si však uvedomili, že čím viac vyseparujú, tým menšie budú náklady na odvoz komunálneho odpadu a o to nižší poplatok na osobu,” povedal Gelien.

Ročný poplatok za odvoz odpadu v Slaskej je tri eurá na osobu za rok. Ešte pred tromi rokmi bol vyše dvojnásobný, obec ho však musela znížiť, lebo príjmy vysoko prekračovali výdavky a obec nesmie na likvidácii odpadu zarábať.

 

1.jpgČierne skládky nevznikajú

“Nová technológia kúpená z európskych dotácií zlepší separáciu biodopadu, aby sme boli ešte viac sebestační,” dodal Gelien. Podľa jeho ďalších slov obec namiesto odvozu konárov obyvateľom ponúkne štiepkovanie drevného odpadu priamo pri ich rodinnom dome. Štiepku môžu ľudia použiť ako hnojivo.

Na prefinancovanie projektu si obec vzala prekleňovací úver 300-tisíc eur. Projekt je totiž financovaný preddavkami aj refundáciou. “V prípade, že by došlo k omeškaniu preddavkových platieb zo strany riadiaceho orgánu, vzali sme si prekleňovací úver, aby sme mohli uhradiť svoje záväzky. Administratíva a zúčtovanie projektov trvá dlho a obec by nemala evidovať faktúry po dobe splatnosti. Zatiaľ sme však úver nečerpali, je to len rezerva v prípade meškania platieb,” vysvetlil starosta. 

3.jpg

Nadmerný výskyt čiernych skládok Slaská neeviduje.

“Ľudia nemajú dôvod voziť odpad do lesa, keď ho môžu odovzdať v dedine a zadarmo,” povedal Gelien. Samotný zberný dvor obec zriadila vďaka dotácii z Environmentálneho fondu už v roku 2008. Otvorený je na požiadanie denne od 7.00 do 15.00. Pre tých, ktorí nemajú čas cez pracovné dni, je zberný dvor otvorený každú sobotu od 11.00 do 12.00.

Ďalších zamestnancov však kvôli novej technike obec prijímať nebude. Uzatvorila dohodu s obyvateľom obce, ktorý má na tieto stroje oprávnenie a vybaviť si ich chce aj sám starosta. “Nemôžeme si dovoliť prijímať zamestnancov na každý účel. Aj moji kolegovia v menších obciach, keď je treba, sadnú do traktora, alebo na kosačku. V súčasnej dobe náročnej pre samosprávu je to už pomaly nevyhnutnosť a človek si tak dobre vyvetrá hlavu od kancelárskej práce,” uzavrel Gelien.

Silver Jurtinus


 
 

webygroup

dnes je: 22.5.2019

meniny má: Júlia, Juliana


10361098

Úvodná stránka