Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Úprava pozemkov v extraviláne obceVytlačiť
 

Príloha bez názvu 00007.jpgVlastníctvo nehnuteľností neprináša len výhody, ale vlastníka aj zaväzuje udržiavať ho v primeranom stave. Dnes nie je nič neobvyklé, že na liste vlastníctva má vlastník zapísaný druh pozemku orná pôda alebo trvalý trávny porast (lúka), ale v skutočnosti rokmi neužívané parcely zarástli kríkmi a stromami vďaka matke prírode, ktorá sa o to postarala. Následne vzniká situácia, keď stav právny, teda evidovaný v katastri nehnuteľností nezodpovedá stavu reálnemu, resp. naopak. Zanedbanie poľnohospodárskej činnosti po roku 1989, vymiznutie oviec z pasienkov a nezodpovedné konanie vlastníkov jednotlivých stredísk bývalých roľníckych družstiev priniesli svoju daň v podobe priam zarasteného katastra.

 

Frezovanie - vysledok.jpgUž niekoľko rokov sa v našom katastrálnom území tento stav pomaly dostáva do normálu a postupne už rozoznať pasienky od lesa. Deficit z minulosti je však ešte stále veľký a stále je čo naprávať. Aj mnohé pozemky vo vlastníctve obce stihol rovnaký osud a preto sme sa rozhodli urobiť prvý krok. Vyčlenili sme niektoré pozemky v doline, vybavili sme povolenie na výrub stromov a odstránenie krovín a objednali sme si vyčistenie plôch do pôvodného stavu, teda aj s odstránením koreňov frézovaním. Výsledkom sú nové plochy, ktoré je možné následne využiť ako pasienky s možnosťou ich deklarácie o dotáciu. Čo sa týka nákladov, tak v tomto prípade si realizátor čistenia plôch ponechal drevnú štiepku a obec neuhrádzala ani cent za vykonané práce. Toto čistenie bolo vykonané výlučne na pozemkoch obce, na základe objednávky obce a malo za cieľ ukázať možnosti nápravy pozemkov do pôvodného stavu.

 

Do budúcna zrejme dôjde k rokovaniam medzi obcou, pozemkovým spoločenstvom, obhospodarovateľom pôdy a možným zhotoviteľom o čistení ďalších zarastených plôch, čím by sa obnovili buď pôvodné pasienky, alebo by vznikli plochy vhodné na výrobu sena a senáže. Určite však je záujem takto zdevastované plochy vyčistiť a vrátiť im kultúru, ktorú majú evidovanú v katastri nehnuteľností.


 
 

webygroup

dnes je: 22.5.2019

meniny má: Júlia, Juliana


10361099

Úvodná stránka