Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Slaská

Obnova na hrobe Jozefa Ihnáta Vytlačiť
 

12.jpg

Presne 27. októbra 2008 bola na hrobe Ihnátovcov slávnostne odhalená pamätná tabuľa venovaná Jozefovi Ihnátovi, rodákovi zo Slaskej. Tento zahraničný Slovák umrel v novembri 2006 v americkom New Yorku a o pár mesiacov neskôr, presnejšie v máji 2007 vystúpila na území Slovenska z lietadla jeho manželka Gizela, držiac v rukách urnu s popolom nášho rodáka. Jeho snom bolo spočinúť v slaštianskej zemi. To sa mu aj splnilo a okrem toho bol hrob jeho rodičov dôstojne upravený a dostal sa pod správu obce. Pamätná tabuľa osadená na tomto hrobe je verejným odkazom, že tu našiel miesto posledného odpočinku človek, ktorý v ďalekom svete za veľkou mlákou znamenal veľmi veľa. Angažoval sa v Slovenskej lige v Amerike, ďalej vo Svetovom kongrese Slovákov, ale aj v Slovensko-americkom kultúrnom centre. No a bolo ho aj počuť  z nezabudnuteľnej rozhlasovej stanice Hlas Ameriky.

V roku 2017 sa jeho hrob stal terčom pre vandalov, ktorí rozbili svietnik na kahance a nezabudli poškodiť ani vázičku na kvety, či porozhadzovať po hrobe zvyšky sviečok. Keďže hrob je v plnej správe obce, tá objednala obnovu svietnika a vázičky a zároveň dala obnoviť nápisy tak na hrobe, ako aj pamätnej tabuli. Tento hrob spravujeme z úcty k človeku, ktorý aj napriek veľkej diaľke nikdy nezabúdal na svoju rodnú dedinku. Jeho vzťah k rodisku dokázal pri návšteve Slovenska po roku 1989, keď sa v štúdiu Slovenského rozhlasu nepredstavil ako funkcionár zahraničných Slovákov, ale do mikrofónu adresoval jednoduchú vetu: „Som Jozef Ihnát zo Slaskej“. A tak Slaská nezabúda.


 
 

webygroup

dnes je: 23.2.2019

meniny má: Roman, Romana


9766622

Úvodná stránka